Oznake na objektivih II

Danes nadaljujemo z razlago oznak na objektivih. Če ste zamudili blog prejšnji teden, si ga le preberite, saj smo pisali o pomenu kratic na Nikon in Canon objektivih. Danes pa se bomo posvetili Sonyju, Sigmi in Tamronu. 

SONY

 

Pomembno je, da ločimo Sony E in FE bajonet. Oznaka E zaznamuje Sonyjeve objektive, ki so narejeni za aparate s t. i. crop senzorjem (23.6×15.6mm), medtem ko oznako FE najdemo na objektivih za polnoformatne fotoaparate. Sicer sta fizično sama bajoneta enaka, zato lahko FE objektive uporabljate tudi na nepolnoformatnih aparatih. Obratno pa seveda ne bo šlo, saj E objektivi skozi ne prepustijo dovolj svetlobe, da bi ta pokrila celoten full frame senzor (36x24mm).

Poznamo tudi A bajonet, ki ga je sicer uvedla Minolta leta 1985, a ga najdemo na Sonyjevih DSLR aparatih (ki jih sicer ne prodajajo več). Sonyjev in Minoltin A bajonet sta torej kompatibilna (Sony objektive lahko uporabljate na Minolti in obratno), jše vedno pa morate biti pozorni, da je objektiv narejen za pravi format senzorja.

 

Naslednja pomembna oznaka, ki jo najdemo na Sony objektivih, je oznaka za stabilizator: OSS (Optical SteadyShot). Če iščete objektiv za snemanje, so dobra izbira objektivi z oznako PZ (Power Zoom), saj imajo elektornski motorček za zoom, kar omogoča gladko zoomiranje. Oznaka SSM (Super Sonic Motor) pa označuje motorček za avtofokus, ki je izredno hiter in ga odlikuje možnost manualnega fokusiranja brez spreminjanja nastavitev.

 

Verjetno ste že opazili Sonyjevo povezanost z legendarnim Zeissom – dizajni določenih leč so namreč »odobreni« s strani Zeissa. Zato imajo mnogi objektivi tudi oznako ZA (Zeiss Alpha). Leče, ki nosijo oznako T* imajo tudi poseben Zeissov premaz, ki zmanjša odbojnost med elementi znotraj leč. Tudi nekateri dizajni izvirajo iz Zeissa, Distagon recimo označuje leče, ki so narejene po Zeissovi formuli za proizvodnjo širokokotnih leč, medtem ko so Planar leče znane po tem, da je zaslonka v sredini med vsemi elementi objektiva, kar naj bi zmanjšalo kromatsko aberacijo in izboljšalo ostrino slike, poznamo pa tudi Sonnar, Vario-Tessar

Poleg objektivov, ki nastajajo po formulah Zeissa, ima Sony tudi linijo G (Gold), ki je bila v preteklosti njihova najkvalitetnejša linija objektiva, danes pa je to linija GM (G master). GM objektivi so torej najbolj kvalitetni in hkrati tudi najdražji objektivi.

 

V zgornjem primeru gre recimo za Sony objektiv za aparat z APS-C senzorjem, ki ima optično stabilizacijo in spada v linijo Gold (G). Goriščna razdalja je 70-350mm, maksimalno odprta zaslonka pa se giba med 4.5 do 6.3

 

SIGMA

 

Sigma je eden vodilnih proizvajalcev objektivov za druge znamke. Izdelujejo torej objektive za Nikon, Canon, Sony, Panasonic, Fuji, Olympus … Izdelujejo objektive tako za DSLR kot tudi za brezzrcalne aparate, je pa res, da za Nikon in Canon brezzrcalce (zaenkrat) še ne izdelujejo objektivov. A kako torej veste, za kateri bajonet je objektiv namenjen? Na srečo vse te informacije dobite direktno podane na embalaži, ne pa zakodirane v nekakšne kratice.

Pozorni morate biti le na to, ali je objektiv namenjen za polnoformatne aparate, kar označuje kratica DG, ali pa za nepolnoformatne aparate – oznaka DC. Sicer je možno še, da zasledite tudi kratico DN, ki označuje, da gre je objektiv namenjen za brezzrcalni aparat.

 

Sicer pa Sigma ločuje tri glavne linije svojih objektivov – Contemporary, Art in Sports.

C (Contemporary) objektivi so kompaktni in cenovno dostopni, vseeno pa dovolj kakovostni, da zadostijo potrebe ustvarjalcev, ki želijo odlično razmerje med kakovostjo in ceno. Nekoliko manj cenovno ugodni so objektivi iz linije A (Art), ki je sestavljena predvsem iz najkvalitetnejših fiksnih objektivov, ki imajo vsi možnost široko odprte zaslonke, kar omogoča izjemen performans tudi v slabših svetlobnih pogojih. Poznamo pa tudi S (Sports) linijo, ki označuje objektive z dolgo goriščno razdaljo, zasnovane za dinamično zajemanje slike.

 

Pomembni oznaki pri Sigmi sta še oznaka OS (Optical Stabilization) za stabilizator in HSM (Hyper Sonic Motor) za hiter avtofokusni motorček, ki deluje na isti princip kot SSM pri Sonyju, USM pri Canonu ali SWM pri Nikonu.

 

 

TAMRON

 

Za konec si poglejmo še Tamron, ki je tako kot Sigma eden vodilnih proizvajalcev objektivov za druge znamke. Tudi oni proizvajajo objektive tako za brezzrcalne kot tudi za DSLR aparate Canon, Nikon, Sony … Tako kot Sigma pa tudi Tamron zaenkrat ne proizvaja objektivov za brezzrcalne Nikone in Canone. Ker Tamron proizvaja zares pester nabor objektivov, morate tudi tu biti pozorni na to, za kakšen senzor je objektiv namenjen.

Objektivi z oznako Di (Digitally Integrated) so namenjeni za polnoformatne aparate, Di II so namenjeni za aparate z APS-C senzorjem, objektivi za mikro 4/3 senzor so označeni z Di III, medtem ko Di III-A označuje objektive za nepolnoformatne brezzrcalce.

 

VC (Vibration Control) je oznaka za Tamronov stabilizator, pri avtofokusu pa se stvari malenkost zakomplicirajo. Eni od najpogostejših oznak sta USD (Ultra Sonic Drive), ki označuje tih in hiter avtofokusni motorček, medtem ko PZD (Piezo Drive) deluje na podoben način, a je manjši, zato so objektivi s PZD avtofokusnim motoročkom bolj kompaktni in lažji. Trenutno naj bi bil Tamronov najbolj hiter in kvaliteten avtofokusni motorček VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive), so pa to le trije najpogostejši tipi avtofokusa, poznamo jih namreč še več.

 

Na nekaterih objektivih lahko opazite tudi oznako G2 - ta označuje, da gre za drugo, izboljšano generacijo enakega objektiva. Najbolj kakovostne Tamron objektive boste sicer prepoznali s pomočjo oznake SP (Super Professional), so pa seveda ti objektivi tudi največji finančni zalogaj.

 

Na sliki je Tamronov objektiv druge generacije (G2) iz najbolj kakovostne linije (SP) z goriščno razdaljo 15-30mm in fiksno zaslonko pri F/2.8. Di oznaka nam pove, da je to objektiv za polnoformatni aparat, z USD motorčkom, ima pa tudi stabilizator (VC). 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih